Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
59 postów 1427 komentarzy

ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ

Janusz Kamiński - Rozważania o kondycji człowieka w kwantowym świecie plus gwałtowne reakcje na głupotę. Lecz postaram się być delikatny dla wszystkich.

Małpia pułapka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy ta psychodeliczna niemożność odejścia z NEonu i rozstania się (to se ne wrati) nie jest taką psychologiczną pułapką? Miało się, ale nie chce się oddać,więc odejść nie można...

 
 
Niemalże miesiąc temu postawiłem śmiałą, aczkolwiek nie wzbudzającą dużego zainteresowania tezę o końcu prowadzenia zdroworozsądkowej polityki, opartej na argumentach, rozumie i logice [1]
Dzisiaj jedyną metodą walki politycznej, opracowanej przez mistrzów marketingu, jest bazowanie wyłącznie na emocjach. I to, niestety, na tych najpaskudniejszych – strachu, nienawiści, pogardzie.
To autentycznie działa, bo w epoce telewizji, smartfonów i internetu, ludzie zrobili się tak leniwi i gnuśni, że nawet nie chce im się nad czymkolwiek poważnie zastanawiać, nie mówiąc o głębszej refleksji.

 

 
Więc mamy to co mamy – wszyscy będą w tym wyborczym roku emocje podkręcać – kłamać, łgać, szczuć jednych na drugich; insynuacje i potwarze będą stałym elementem każdej dyskusji.
Widzimy to codziennie w doniesieniach medialnych. Zmanipulowani, a właściwie już zakodowani przeciwnicy dobrej zmiany nie są w stanie prosto i zwięźle odpowiadać na podstawowe pytania. Bo oni nie są już zdolni trzeźwo myśleć. Jedyna ich odpowiedź to zapamiętany przekaz, który im w umysłach zakodowano.
Cofnięto ich w rozwoju – głównie działają instynktownie – na bazie podstawowych emocji.

 
A do czego to prowadzi, widzieliśmy. Zamordowanie na oczach tłumu polityka. Zabicie w biurze innego. Próba spalenia kamienicy z szesnastoma ludźmi wewnątrz. Najsłabsi już się emocjom poddali.
Mądry Pan dał ludziom rozum i sporą dawkę inteligencji. W dużej mierze po to, byśmy kontrolowali swoje zwierzęce instynkty i emocje, i nad nimi panowali.

 
Rozsądek i trzeźwa ocena ma być naszym drogowskazem, a nie gwałtowne, nie do opanowania uczucia. Dlatego, że zdanie się na kierowanie nami pierwotnym instynktom może być zabójcze. Zarówno dla tego, który nim się poddaje, jak i dla otoczenia.

 
Pisarz i filozof  Robert Pirsig, w kontrze do hippisowskiej kultury i ideałów, w latach siedemdziesiątych opublikował bardzo ważną książkę (którą polecam wszystkim), pod nieco zwariowanym tytułem –"Zen i sztuka konserwacji motocykla".
To mądre filozoficzne dzieło zawiera opis eksperymentu, który już przeszedł do kanonu psychologii i innych nauk o człowieku jako"Małpia pułapka".
Wyjaśnia to bardzo obrazowo i sugestywnie, co dzieje się z osobami, co zapominają o istocie człowieczeństwa i dają się prowadzić w życiu swoim emocjom i wyrobionym (najczęściej wdrukowanym) poglądom.
Przyjęcie takiej postawy zazwyczaj nieuchronnie prowadzi do destrukcji.
Oliver Burkeman, publicysta The Guardian, w krótkim felietonie [2] zwrócił uwagę, jak ta"Małpia pułapka", a także znany w psychologiiEinstellung effect, opisujący jak uprzedzenia i ugruntowane poglądy, potrafią nas dosłownie oślepić w optymalnym dążeniu do celu.

 
Ponieważ nasze uprzedzenia, preferencje i właśnie poglądy mają potężny komponent emocjonalny, to oparcie się głównie na tym w naszych wszystkich działaniach, może nas doprowadzić do porażki, a nawet tragedii.
Na czym polega ta "Małpia pułapka"?

 
Chyba najlepszy opis jest tutaj [3 str. 184]:
"... To jak w małpiej pułapce. Robisz w orzechu kokosowym dziurę na tyle dużą, żeby małpa mogła wsunąć do środka łapę. Wypełniasz kokos jedzeniem i przywiązujesz do słupa. Potem się chowasz i czekasz. Małpa przychodzi, a kiedy wywącha jedzenie, wsuwa łapę do dziury i chwyta jedzenie, a wtedy ty wyskakujesz. Małpa chce jak najprędzej uciec, ale odkrywa, że nie może wyciągnąć łapy, nie wypuszczając jedzenia. Ciekawe jest to, że chociaż małpa powinna być dostatecznie inteligentna, aby zrozumieć, że jeśli zostanie schwytana, i tak nie będzie mogła skorzystać z jedzenia, nie chce go wypuścić. Instynkt, głód pożądanie okazują się silniejsze niż rozum. I to jest zguba małpy. Za każdym razem. "

 
Śmiem twierdzić, że przemijające neoliberalne i kryptokomunistyczne elity, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem całego aparatu Unii Europejskiej, są w sytuacji małpy z łapą w kokosie, która nie chce wypuścić zdobyczy, mimo, że zdaje sobie sprawę, że wiedzie to ją do zagłady.
Emocje i instynkty zwyciężają z rozumem.

 
I sami są sobie winni. Bo to oni rozpętali emocjonalne, a nie rozumowe, trzeźwo rozsądkowe podejście do uprawiania polityki, zarządzania przekazem medialnym i kontrolowania społeczeństwem.
Jak to mówią młodzi – strzelili sobie samobója. Stali się głównymi ofiarami rozpętanej przez siebie emocjonalnej burzy.

 
Popatrzmy choćby na tego dyktatora, wenezuelskiego kacyka Maduro. Kradł, niszczył naród, pławił się w luksusie, a gdy w końcu obywatele złapali go za nogi, to nie chce łapy wyciągnąć z kokosa i uciec, gdzie pieprz rośnie. Prawdopodobnie może skończyć jak wielu innych przed nim – Saddam Husajn w Iraku, Muammar Kaddafi w Libii, czy fanatyk Bin Laden. Tacy byli wielcy, potężni i próżni. Lecz na czas nie potrafili wyciągnąć łapy z kokosa. I jaką nędzną śmiercią zginęli... Honecker – zbrodniarz i niemiecki cwaniak, przy pomocy sowieckich towarzyszy uciekł na czas chowając się na końcu świata w Chile. A jego serdeczny kolega w Rumunii, Ceaucescu nie odpuścił małpiej pułapki i zginął od kuli wściekłego narodu.

 
Czy mijam się z prawdą, jeżeli mówię, że cała ta odsunięta od władzy i dołączonych do tego zwyczajowo fruktów, znalazła się w małpiej pułapce?
Dorwali się do tak wspaniałych smakołyków, które im słaba, młodziutka polska demokracja oferowała, że nie potrafią już w tym kokosie otworzyć pięści, wypuścić w ich rozumowaniu przynależne im dobra i przywileje z garści i spokojnie poczekać na swoją kolej.
Nie są w stanie przeprowadzić takich działań, bo rządzą nimi wyłącznie zaślepiające emocje. Im się to należy i już. Nie ma dyskusji i żadnych negocjacji.

 
Dosłownie od pierwszego dnia opozycja określiła siebie jako totalna i jedyny cel działalności politycznej to zniszczenie legalnej władzy i przywrócenie, jak to sami mówią – aby było tak, jak było.
Czy nie jest to wybitnie emocjonalne działanie przedszkolaka?

 
Jak pisałem tu [1], takie postępowanie nie jest naturalną koleją rzeczy wśród osób dorosłych, mądrych i w pełni rozumnych. To fałszywa aleja sprytnie podrzucona przez światowych fachowców od manipulacji społecznych, speców od marketingu politycznego, od public relations, wizerunku, psychologii indywidualnego człowieka i psychologii tłumu.
Rozum, zdrowy rozsądek, fakty i argumenty w osiąganiu celów politycznych, a właściwie kontroli są mało skuteczne w porównaniu do rozbudzonych emocji.
Po co więc się wysilać, po co "wymądrzać", jak wystarczy tylko odpowiednio poszczuć jednych na drugich, wystraszyć, wzbudzić nienawiść i obrzydzenie, aby łatwo i szybko osiągnąć zamierzony efekt.
A jak jeszcze dodać do tego tradycyjne, wielowiekowe uprzedzenia awersyjne, stereotypy i animozje, to mamy pełny scenariusz dzisiejszej codzienności.

 
Polityczni manipulatorzy tworzący taki właśnie paradygmat – emocje zamiast rozumu – współczesnego uprawiania polityki i zarządzania społeczeństwem, nie wzięli jednak pod uwagę małpiej pułapki.
Opieranie się w działaniach i decyzjach na instynktach i pierwotnych silnych emocjach, nieuchronnie prowadzi do samozagłady.
Odrzucanie dzisiaj rozwiązań rozumowych i skierowanie się wstecz do uczuć, to odwieczne poszukiwanie sensu człowieczeństwa. Reformacja zazwyczaj rodzi kontrreformację.

 
Nie ma chyba wątpliwości, że właśnie mamy koniec pewnej epoki, może nawet upadek kolejnej cywilizacji. Nie jakiś tam Fin de siècle, lecz coś znacznie poważniejszego. To zazwyczaj związane jest z kulturalnym i moralnym upadkiem, odwróceniem się od tradycyjnych wartości, żonglowaniem pojęciami, a nawet znaczeniami słów.
Tak zwana czysta dekadencja.

 
Tylko... dla tych, co dali się zwieść, dla tych, co bawią się ludzkimi emocjami, lub tylko, jako wrzeszcząca tłuszcza na ulicach, emocjom uległa, to bardzo niebezpieczna pułapka.
Małpia pułapka.
.
.


 

KOMENTARZE

 • @Autor
  O ile ogólna ocena jest pozytywna, co do treści, to podane przykłady

  "
  Popatrzmy choćby na tego dyktatora, wenezuelskiego kacyka Maduro. Kradł, niszczył naród, pławił się w luksusie, a gdy w końcu obywatele złapali go za nogi, to nie chce łapy wyciągnąć z kokosa i uciec, gdzie pieprz rośnie. Prawdopodobnie może skończyć jak wielu innych przed nim – Saddam Husajn w Iraku, Muammar Kaddafi w Libii, czy fanatyk Bin Laden."

  wskazują na kompletnie debilną ocenę tych postaci; wielkich ludzi swoich narodów, których zniszczyli sk... anglosasi pod żydowskim kierownictwem.
  Co złego zrobił Kaddafi?
  Nie chciał sprzedawać ropy za dolary, a ludności Libii żyło się b. dobrze. Co dali USrańcy? "Wolność"?

  Drogi Januszu Kamiński, czy jesteś aż takim durniem?
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:39:17
  Prawdą jest że jednak komuniści to całe życie tylko kłamali
  8-))))

  Albin Siwak: Kaddafi to wariat
  Zmuszono cały korpus dyplomatyczny do przyglądania się, jak na uniwersytecie studenci wykonywali wyroki śmierci na przeciwnikach politycznych Kadafiego, wspomina były członek Biura Politycznego KC PZPR Albin Siwak.
  https://antykomunista.neon24.pl/post/139567,albin-siwak-kaddafi-to-wariat
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:39:17
  Chyba nie jestem.
  Bo nie siedzę tylko na zadupiu kisząc ogórki i rozmyślając (co mi się kojarzy z Diogenesem w beczce) tylko jeżdżąc po świecie i Libię i Wenezuelę (największe złoża ropy, jak byłem to 17 litrów benzyny za 1 dolara).W obu krajach mimo tego bieda aż piszczy. A do tego zwyczajowy nepotyzm, korupcja i bezprawie. Tak, to że obywatele nienawidzą tyranów to oczywiście USrael i jeszcze dodatkowa dosypka żydów.

  "... a ludności Libii żyło się dobrze." Czy p.Krzysztof ogląda własciwe obrazy, czy pomyłkowo negatywy?

  Kto tu jest głupi? Ja nie jestem.

  Ps. Proszę sobie poczytać relację Oriany Fallaci o Libii i jej, przez własnych zgładzonym wodzu. Może zastuka puk, puk w głowie.
 • @Husky 08:02:35
  Ten nasz Wojtas...

  Głupkiem nie jest, lecz wiejski na 100%.
 • @Husky 08:02:35
  Ale tam to było normalne. W Arabii Saudyjskiej - ucięto głowę księżniczce bo coś tam chciała samodzielnie zrobić.
  Może USrańcy nie powinni się wtrącać w nieswoje sprawy?
 • @Janusz Kamiński 08:05:51
  Wniosek dość wyraźny: durnów Robi Szanowny z innych, a sam jest sk...m.
  Bo dowodzić "niewinności" Żydów świadectwem Fallaci - jakby nie było Żydówki, to tylko ktoś taki może.

  PS. Do czego doprowadziłby Tusk z ekipą, gdyby jeszcze jedną kadencję rządził? Przecież to ta sama droga.
 • Autor
  Abraham Lincoln powiedział kiedyś: „Drzewo wolności trzeba podlewać krwią patriotów i tyranów”.
  O ile rzeczywiście w walce z dyktaturami krew patriotów zawsze lała się gęsto, to już tylko nieliczni współcześni dyktatorzy doznawali podobnego losu. Wystarczy spojrzeć na dwóch największych: Adolf Hitler zginął z własnej ręki . Józef Stalin zmarł naturalnie.

  Z czołówki światowych dyktatorów tylko dwóch zapłaciło przed sądami najwyższą karę za swoje zbrodnie: Nicolae Ceausescu w ostatniej dekadzie XX wieku oraz Saddam Husajn w pierwszej dekadzie XXI wieku.
  Inni tyrani, nawet po upadku ich dyktatur dożywali swych dni, bezpiecznie na wygnaniu. Jedyne, co mogło im grozić to wyrzuty sumienia, ale trudno podejrzewać, czy je mieli…

  Oto jak żyli i kończyli najwięksi tyrani…

  http://www.tvp.info/5268166/krew-dyktatorow
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:02:18
  // Do czego doprowadziłby Tusk z ekipą, gdyby jeszcze jedną kadencję rządził? //

  Tak ,
  rządy Tuska i PO to były złote lata demokracji

  https://pbs.twimg.com/media/EAdgdbWWkAASTzP?format=jpg&name=small
 • @Husky 09:16:07
  "Abraham Lincoln powiedział kiedyś: „Drzewo wolności trzeba podlewać krwią patriotów i tyranów”."

  To powiedział Jefferson, zwolennik Drugiej Poprawki do konstytucji. Pokolenia wcześniej przed Lincolnem.


  "What country can preserve it’s liberties if their rulers are not warned from time to time that their people preserve the spirit of resistance? let them take arms. the remedy is to set them right as to facts, pardon & pacify them. what signify a few lives lost in a century or two? the tree of liberty must be refreshed from time to time with the blood of patriots & tyrants. it is it’s natural manure."
 • @Pedant 09:34:20
  Sorry
  yes
  this is a mistake

  Ale to prezydent USA i to prezydent USA , wiec wszystko sie (prawie) zgadza

  8-)))))
 • @Husky 09:16:07
  Co do Stalina nie byłbym taki pewien, czy zmarł naturalnie.

  Doniesienia są sprzeczne i jest sporo wątpliwości.
 • @Janusz Kamiński 09:52:10
  Na dziś wiadomo jedno
  To nie był spisek .....faszysty J.Kaczynskiego
  8-)))))))

  Reszta się wyjaśni

  Pozdr
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:02:18
  Ooo! Wielce Szanownego przepraszam - z nikogo durniów nie robię -nie pracuję w departamencie perswazji i łagodnego przymusu.
  Durnia robi każdy sam z siebie (90% nieświadomie,10% świadomie).

  Proszę natychmiast mi przybliżyć, co to jest sk...m? Inaczej będę miał zgagę po śniadaniu.

  A to żydowskie ukąszenie robi się coraz bardziej ciekawe... Mimikra?
 • @Husky 09:25:13
  Tłumaczę od dawna jak dzieciom, że w każdym systemie, nawet najbardziej totalitarnym, jest sfera wolności w procesie kształtowania się świadomości danej osoby.

  To dotyczy podstawowych cech osobowych.

  Totalitaryzm zaś charakteryzuje się tym, że wprowadza ograniczenia i zakazy przy kształtowaniu się wyższych form świadomości.
  Jakie jest odczucie człowieka głodnego, któremu najedzony mówi o potrzebie diety, gdyż przejedzenie prowadzi do otyłości i jest niezdrowe?
  Odbierze to jako próbę ograniczania jego prawa wyboru - wolności - w zakresie dążenia do nasycenia się.

  Jakie było prawo ingerencji w rządzenie Hussajna stosującego drakońskie metody porządkowe w Iraku? Owszem - zginęło tam trochę jego przeciwników, ale pewnie z 1000 X mniej niż ofiar "przywracania wolności" - bo rzekoma broń masowego rażenia to fikcja.


  ITP., itd.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:04:15
  W Iraku rzeczywiście było tak jak było, ale to lobby zbrojeniowe w USA ma większą władze niż sam Prezydent USA i to oni decydują gdzie ma się wprowadzić ład,porządek i demokrację.
  Taka prawda

  8-)))))
  pzdr.
 • @Husky 09:45:03
  "Ale to prezydent USA i to prezydent USA , wiec wszystko sie (prawie) zgadza"

  To tak jak powiedzieć, że Mościcki, Duda i Jaruzelski to prawie to samo.

  Lincoln wzmocnił rząd centralny poprzez krwawą wojnę domową, zaś Południe odwoływało się do idei Jeffersona.
 • @Pedant 10:12:39
  Jeśli chodzi o sprawowanie urzędu to oczywiście że tak.
  Co innego jak się ich "rolę" i postawę ocenia.
  8-))))
  pzdr.
 • @Janusz Kamiński 09:58:45
  Sk...m - można tłumaczyć jako "skrzywionym".
  To od słowa "curve".
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:17:29
  No wreszcie wiem!

  No to zagadka:
  - z czym kojarzy się słowo majtas?
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:39:17
  // co złego zrobił Kaddafii ? //
  nikomu nic i dlatego cały postepowy świat
  wyróżnił go :
  Bułgaria Order Stara Planina[377] (1978)
  Czechosłowacja Order Białego Lwa I klasy[378] (1982)
  Gambia Wielki Komandor Orderu Republiki Gambii[379] (2009)
  Federalna Republika Jugosławii Wielka Gwiazda Orderu Gwiazdy Serbii[380] (1999)
  Malta Xirka Ġieħ ir-Repubblika (1975)[381][382] (pozbawiony 26 sierpnia 2011)
  Malta Honorary Companion of Honour with Collar Narodowego Orderu Zasługi[381] (2004)
  Nigeria Order Republiki Federalnej[383] (1997)
  Polska Wielka Wstęga Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1978)
  Południowa Afryka Order Dobrej Nadziei[384] (1997)
  Uganda Order Katonga[385] (2004)
  Ukraina Order Księcia Jarosława Mądrego I klasy (2003)
  Ukraina Order Bohdana Chmielnickiego I klasy (2008)
  Wenezuela Wielki Łańcuch Orderu Oswobodziciela[386] (2009)
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:39:17
  Ponieważ tu Pan sam boksuje z ... GW, udzielę Panu wsparcia moralnego ...

  Ma Pan w ocenie przywódców krajów arabskich całkowitą rację (tu ma Pan o jeszcze jednym: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_stanu_w_Iranie_(1953) ) .

  Także tu, szukając "etnicznych uzasadnień" określonych ocen Libii, trafił Pan "w dziesiątkę": https://jaka.neon24.pl/post/149925,malpia-pulapka#comment_1568677

  Jeśli Pan zna j. angielski, to polecam lekturę tego hasła Wikipedii:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Day_of_Revenge

  Tłumaczenie fragmentu:
  ********************************
  21 lipca 1970 r. Rada rewolucyjna (Libii) wydała specjalną ustawę o odzyskaniu bogactwa skradzionego Libijczykom przez włoskich prześladowców (jak oświadczył Kaddafi w przemówieniu kilka dni później). Zgodnie z tym prawem Włosi, którzy długo żyli w Libii, musieli opuścić kraj do 7 października 1970 r. 7 października obchodzony był Dzień Zemsty, libijskie święto narodowe. Około 20 000 Włochów i 37 000 Żydów zostało wydalonych z kraju.

  Zamach stanu Muammara al-Kaddafiego (pod wpływem arabskiego nacjonalizmu Gamala Abdela Nassera) był spowodowany przekonaniem, że cudzoziemcy nadal eksploatują Libię, a Kadafi uczynił ich eksmisją znakiem rozpoznawczym swojego programu. Do końca 1970 r. ZAJĘTO CAŁY MAJĄTEK POSIADANY PRZEZ PODMIOTY ZAGRANICZNE, A PRAWIE WSZYSCY ŻYDZI I WŁOSI OPUŚCILI KRAJ. Nieżyjący Muammar al-Kaddafi oficjalnie zniósł obchody w 2004 r., Po podpisaniu traktatu między Libią a Włochami.
  ***************************

  Tu ma Pan kolejną "ciekawostkę" NA TEN SAM TEMAT:
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-01-06/israel-to-seek-250-billion-for-jewish-assets-lost-in-mideast

  tłumaczenie fragmentu:
  *********************************
  Izrael chce uzyskać 250 miliardów dolarów za żydowskie aktywa utracone na Bliskim Wschodzie

  Oczekuje się, że Izrael będzie żądał około 250 miliardów dolarów odszkodowania za majątek porzucony przez Żydów, którzy uciekli lub zostali wydaleni z krajów Bliskiego Wschodu po założeniu Izraela, podała Hahadashot Television.

  Izrael zatrudnił niezidentyfikowaną międzynarodową firmę księgową do oszacowania szkód, których powinien żądać zgodnie z oczekiwanym planem pokojowym USA. Izrael będzie żądał 50 miliardów dolarów za nieruchomości żydowskie w Tunezji i Libii, a roszczenia do aktywów pozostawionych w Maroku, Iraku, Syrii, Egipcie, Iranie i Jemenie mają osiągnąć 200 miliardów dolarów, dodał Hahadashot.
  *******************************

  Widać, o co chodziło z "arabską wiosną"? O wolność narodów ... od ich majątków i od SUWERENNOŚCI.

  Co do Wenezueli - USA zarzyna kraj sankcjami, wszczyna tam przy użyciu swojej agentury niepokoje społeczne, wykorzystuje lokalną oligarchię do sabotowania zaopatrzenia ludności w podstawowe dobra, byle tylko desperacją wygnać ją do protestów. Dokładna kopia działań "Solidarności", tylko w PRL nie było oligarchii więc zrujnowano rynek wewnętrzny strajkami i absurdalnymi żądaniami płacowymi, dzięki czemu pojawiły się puste półki i ... strajkujący zażądali wprowadzenia KARTEK ... Gdyby Maduro był gnidą, złodziejem i zdrajcą narodu, to by "zaorał" boliwarianizm i następnego dnia USA by go nosiło na rękach, jak Pinocheta czy ... GORBACZOWA i JELCYNA.

  A nam tu serwują różni ... mędrcy amerykańską propagandę ... BEZ ZNIECZULENIA, "NA RYMPAŁ" ...
 • ??
  ...Popatrzmy choćby na tego dyktatora, wenezuelskiego kacyka Maduro. Kradł, niszczył naród, pławił się w luksusie, ...

  Radio Wolna Europa znów nadaje.
  Co za gnioty panie Kamiński, nie wstyd panu takie prymitywne teksty wstawiać tu na Neonie?
 • @Światowid 11:26:38 - się odkleić, ale jak?
  Dzięki, to też moja wiedza i stanowisko.
  Pan Kamiński, popiera geopolitykę globalnego terrorysty jakim są USA.
  To co schwycił w rękę nie odda za nic na świecie i u niego pułapka też działa.

  Dla mnie jego analiza, świadczy, że on sam ma wątpliwości.
  Co się stanie gdy polska większość wywłaszczy na rzecz skarbu państwa z nabytych po roku 1990 domów i ziemi?
  Czy Pan Kamiński odpuści, czy będzie czekał w pułapce na odcięcie ręki?

  Właściwie każdy powinien siebie samego wielokrotnie pytać, czy jest w stanie się odkleić od posiadanych dóbr, stołków? Na szczęście tu natura pomaga.

  Mój strych jest pełny i też zaczynam siebie konfrontować z pytaniami, czy odpuścić, a może się jeszcze przyda?
 • Niestety
  przez takich Kamińskich, Huskich, mindów różnorakich będziemy na smyczy przez pasożytków krótko za mordę trzymani. Kadafi wyciął tych , którzy za jankeskimi interesami w Libii chodzili i przeciw interesom narodowym występowali. To jest zdrada stanu i kula w łeb. Paru takich szbesgojów , także w Polsce tak powinni skończyć. Za zdradę w każdym normalnym kraju jest kara śmierci.
  Coć mi się wydaje , że Sakiewicz zaczął neon finansować.
 • @zadziwiony 11:54:53
  I przez Albina Siwaka tez ?

  https://antykomunista.neon24.pl/post/139567,albin-siwak-kaddafi-to-wariat

  pzdr.

  8-)))))))
 • @puuuq 11:12:22
  No własnie? Co złego?

  Podobnie jak wielki przyjaciel Kaddafiego, Jean-Bedel Bokassa, późniejszy cesarz Cesarstwa Środkowoafrykańskiego (jako Bokassa I), prawdopodobny ludożerca, który miał nawet dwa razy tyle odznaczeń i orderów (27), w tym Francuską Legię Honorową.

  Dobry człowiek. A że lubił sobie podjeść? Że się ogłosił 13 apostołem,mimo,że za namową Kaddafiego przeszedł na islam.

  Ci dyktatorzy to generalnie fajni ludzie. Tak przynajmniej twierdzą banki szwajcarskie.
 • @Janusz Kamiński 08:05:51
  Janusz, co sezon ogórkowy, czy brak pomysłu na nowy artykuł, że odgrzewasz stary artykuł???
 • @Światowid 11:26:38
  Bla, bla, bla. Autentyczna moskiewska propaganda. Wikipedia! Boże!

  "During the 1980s and 1990s, Gaddafi, in alliance with the Eastern Bloc and Fidel Castro's Cuba, openly supported rebel movements like Nelson Mandela's African National Congress, the Palestine Liberation Organization, the Irish Republican Army and the Polisario Front (Western Sahara). Gaddafi's government was either known to be or suspected of participating in or aiding terrorist acts by these and other proxy forces. Additionally, Gaddafi undertook several invasions of neighboring states in Africa, notably Chad in the 1970s and 1980s.
  [...]
  Gaddafi's behavior, often erratic, led some outsiders to conclude that he was not mentally sound, a claim disputed by the Libyan authorities and other observers close to Gaddafi. Despite receiving extensive aid and technical assistance from the Soviet Union and its allies, Gaddafi retained close ties to pro-American governments in Western Europe, largely by incentivising Western oil companies with promises of access to lucrative Libyan energy sectors."

  To są fakty a nie czerwona propaganda panie Światowid.
  Jak panu nie wstyd, tak łgać.
 • @Oświat 11:40:42
  Kiedy pan był ostatnio w Wenezueli panie Oświat?

  Ja całkiem niedawno. Caracas z Mercedes, a potem Teleferico de Caracas do La Guairy. Miałem więc wiele okazji rozmawiać z ludźmi.
  Najłagodniejsze słowo jakie usłyszałem odnośnie Maduro to sinverguenza - czyli mniej więcej - bydlak.

  Korupcja, zamordyzm, nocne morderstwa i zniknięcia. Już nawet sąsiad Kolumbia jest spokojniejsza.

  I pan, panie niedouczony cwaniaku śmie tu jakieś opinie wystawiać?!

  Kłamstwo i propaganda u mnie przechodzić nie będą.
 • Autor
  ,,Popatrzmy choćby na tego dyktatora, wenezuelskiego kacyka Maduro. Kradł, niszczył naród, pławił się w luksusie, a gdy w końcu obywatele złapali go za nogi, to nie chce łapy wyciągnąć z kokosa i uciec, gdzie pieprz rośnie. Prawdopodobnie może skończyć jak wielu innych przed nim – Saddam Husajn w Iraku, Muammar Kaddafi w Libii, czy fanatyk Bin Laden. Tacy byli wielcy, potężni i próżni.''
  Drogi Panie jest Pan bardzo podatny na propagandę. Ci wszyscy ,,tyrani'' byli i są
  niszczeni bo ośmielili się przeciwstawić złodziejskiej polityce USA. Jak myśli Pan co by się stało jak by reszta państw olała groźby USA i zaczęła znów kupować ropę od Wenezueli ? Pisze Pan o Kadafim, drogi Panie jak by w Polsce był teraz taki socjal jaki był w Libii to by Pan się posikał ze szczęścia. To samo było z Irakiem, jak już nie widzieli jak się dobrać do ich złóż to wymyślili sobie broń chemiczną. Ale wszędzie najważniejsze było wprowadzenie wolności i demokracji której oprócz paru grup przekupionych przez CIA nikt nie chciał. Najśmieszniejsze jest to że dziś większość ludzi z tamtych krajów, przeszła by na kolanach dookoła Ziemi aby czasy tych wstrętnych tyranów wróciły.
 • @marek500 13:07:53
  Drogi Panie jest Pan bardzo podatny na propagandę.

  Może posłucha pan coś nie z Moskwy, Leningradu, czy Sputnika.

  I myśleć,panie, myśleć!
 • @Janusz Kamiński 13:18:41
  A może pan Kamiński przestał by słuchać syjonistycznych mediów! Myśleć, kolego myśleć!
 • @Janusz Kamiński 13:18:41
  Słucham i z Moskwy i z Waszyngtonu. To co piszę o polityce imperialnej USA, wcale nie znaczy że uważam wspieranie Wenezueli, Syrii czy Iranu przez Rosję jako działalność humanitarną. Cały czas jest cicha wojna między imperiami. To że za PRL żyło mi się względnie dobrze (jak większości moich znajomych) to nie znaczy że pragnę powrotu tamtych czasów. Uważam że teraz mam lepiej. Jednak opłacony przewrót obojętnie w jakim celu, będę nazywał po imieniu, a nie próbował go tłumaczyć jakimiś wyższymi racjami, bo oprócz interesów opłacającego ten przewrót żadnych wyższych racji nie ma.
 • @marek500 13:07:53 i do Pana Kamińskiego
  Panie Marku, mądrze i uczciwie. Faktycznie tak jest. A ja mam shadowbana na Twitterze, bo popieram Palestyńczyków i Maduro.
  Najwyższy czas by Amerykanie zaczęli żyć z własnej pracy. a nie z drukowania zielonego papieru i rabowania dóbr innym krajom.
  Yankees go home!

  Do Pana Kamińskiego.
  Może Pan zna język niemiecki lub francuski?
  -----------------------------------------------------
  Tu opinia naukowca z francuskiej Akademi Nauk, wyspecjalizowanego w tematyce o Kaddafim po jego zamordowaniu przez Amerykanów:
  https://idb.neon24.pl/post/37522,11-11-11-marsz-niepodleglosci-poczulem-sie-jak-kaddafi
 • 1*
  -" To autentycznie działa, bo w epoce telewizji, smartfonów i internetu, ludzie zrobili się tak leniwi i gnuśni, że nawet nie chce im się nad czymkolwiek poważnie zastanawiać, nie mówiąc o głębszej refleksji. "-

  czego najlepszym przykladem jest sam autor piszac o Maduro, Husajnie i Kaddafim.
 • Panie Kamiński
  Nie pal głupa i nie rób z ludzi durniów, bo robisz takiego z siebie. Amerykańsko-żydowskie wojska interweniują na całym świecie nie w obronie ludzi czy ich wolności, a w obronie interesów oligarchów amerykańsko- izraelskich. Tam gdzie władze podporządkowują się amerykańskim interesom, mogą ze swoimi obywatelami dowolnie pogrywać. Wuja sama to nie interesuje. Jednak tam gdzie władze lokalne nie wpuszczają międzynarodowych grandziarzy by łupili ich kraj, robi się kolorowe rewolucje lub zbrojnie zmienia władze. Przy czym istnieje taki paradygmat. Jeśli są podporządkowane Ameryce, to są legalne i demokratyczne, gdy stają im okoniem, to są dyktatorami których trzeba siłą usunąć.
  Armia amerykańska stoi na straży i zabezpiecza biznesy oligarchów amerykańsko- żydowskich , a nie staje w obronie zwykłych amerykanów, choć w pewnym sensie z tego rabunku i oni korzystają. Ale to przy okazji.
  Tak więc Panie Kamiński, albo jesteś taki cynik, albo na starość straciłeś zdolność logicznego kojarzenia faktów. Tym samym robisz za politruka, a nie niezależnego blogera starającego się w miarę swoich możliwości oceniać rzeczywistość. A potencjał masz tyle , że wykorzystujesz go w niezbyt dobrej sprawie. Indoktrynujesz , a nie informujesz. A to prawdziwej informacji potrzebują zmanipulowani Polacy by móc dokonywać właściwych wyborów i stać się siłą sprawczą w Polskiej polityce.
 • @zadziwiony 13:34:28
  A jakie to są w okolicy syjonistyczne media?

  Autentycznie nie wiem. Może dlatego, że kieruję się zdrowym rozsądkiem?
 • @marek500 13:40:41
  A z Waszyngtonu to co? Fox News, czy CNN? To istotne.
 • @adevo 13:41:23
  Niemiecki znam. Lecz przeglądałem wiele francuskich publikacji, bo jest ich chyba najwięcej.
  Tamten kawałek Afryki oni uważają za swoją domenę.

  Bardzo interesujące są relacje z wojen, jakie Kaddafi toczył w Czadzie i z Egiptem.

  Palestyńczycy, Syryjczycy, Izrael - 4 lata w czasie wojny w Libanie nauczyły mnie mieć dosyć nietypowy obraz tych wszystkich nieszczęśników.
  I pamiętam czasy Arafata...
 • @krysz 14:25:18
  Co pan nie powie?

  Kolejny ekspert Kremla?
 • @zadziwiony 14:36:23
  "Nie pal głupa i nie rób z ludzi durniów, bo robisz takiego z siebie."

  To ostatni raz toleruję takie odzywki.

  Onuce i rynsztok proszę uprawiać gdzieś indziej. Na przykład u Ruszkiewicza.
  Odtąd za brak standardów usuwam bez ostrzeżenia.

  Ps. Za idiotyzmy też usuwam.
 • @Janusz Kamiński 08:05:51
  ...Miałem więc wiele okazji rozmawiać z ludźmi....

  rozmawiał pan na migi, w jdisz czy alfabetem Morsa?
  Jakieś pamiątkowe zdjęcia, please

  ...Kiedy pan był ostatnio w Wenezueli panie Oświat?
  Ja całkiem niedawno....

  Kto pana tam wysłał, że grzecznie zapytam?
 • @Janusz Kamiński 15:34:16
  ....Ps. Za idiotyzmy też usuwam.....

  Trzymam za słowo i czekam aż się pan usuniesz.
 • @Janusz Kamiński 15:29:05
  A może pracowałeś dla Kaddafiego. Polacy, polscy inżynierowie mieli od niego duże zlecenia.
  Z mojego tekstu
  https://www.salon24.pl/u/iddd/322750,economic-hit-man-w-polsce#dese

  "Otóż wg wyświetlonego niespodzianie, pozaplanowo filmu na ARTE, do ataku zainicjowanego przez Obamę z USA istniał w Libii ustrój demokracji bezpośredniej w libijskim wydaniu.

  Przedstawiciele poszczególnych komitetów miejscowych tworzyli radę klanów i ci zlecali co jakiś czas Kadafiemu rządzenie po przeprowadzeniu referendów lokalnych, czego życzy sobie dany szczep, klan, czy duża rodzina. Kadafi był wykonawcą postanowień lokalnych referendów w duchu struktury islamskiej panującej za czasów proroka Allacha.

  Osiągnięciami oddolnego zarządzania było zazielenienie Sahary przy pomocy wody z zasobów głębinowych położonych pod pustynią. Równouprawnienie kobiet - niespotykane w innych krajach arabskich.
  Darmowe szkolnictwo i darmowa służba zdrowia, udział narodu w podziale zysków z ropy.
  Benzyna w Libii przed atakiem Nato kosztowała 6 centów czyli około 24 polskich groszy za litr."
 • @Oświat 16:56:24
  Z pewnością był to wyjazd sponsorowany do organizacji przygotowujących na zlecenie CIA i Mosadu następną kolorową rewolucją
 • @adevo 17:37:59
  A gwoździem do trumny Kadafiego była chęć wyemitowania waluty afrykańskiej opartej na złocie libijskim. Tego już było międzynarodowym grandziarzom za dużo. Jeśli z tego powodu zabili JFK, to Kadafi to był już pryszcz. Prawdopodobnie zniknęły jednocześnie libijskie rezerwy walutowe i zapasy złota. Tym samym Kadafi sam sfinansował zamach na Libię i swoje życie. A nijaki "wdzięczny" francuzik któremu Kadafi sfinansował kampanię prezydencką pozbył się w ten sposób niewygodnego sponsora.

  Niektórzy myślą , że są na szkoleniu terenowego aktywu partyjnego i każdy kit można nam wcisnąć.
 • @Janusz Kamiński 15:34:16
  Ok. A co to są idiotyzmy? Nie jest to coś coś takiego jak
  "antysemita"?
 • @Janusz Kamiński 13:18:41
  Pańska riposta jest na prawdę nie na miejscu.
 • @Oświat 17:07:09
  Trafiony, zatopiony!
 • @zadziwiony 18:04:56
  Taką samą strategię przyjął Saddam Hussein i chciał również Euro zamiast US-dolara za ropę. Podobno po zdobyciu Bagdadu zapasy złota były w jednym hangarze. Wystarczył pisemny dokument o zapotrzebowaniu i z pieczęcią by żołnierze wydawali za dokument prawdziwe złoto.
  W ten sposób wiele złota zaginęło.
 • @Oświat 16:56:24
  Kolejny śledczy? Paszporcik proszę, tu kartka i długopis i proszę WSZYSTKO !!! dokładnie opisać.

  Człowieku, ogarnij się. Jeździ się po świecie w interesach i rekreacyjnie.

  I panie śledczy -ja się sam wysyłam.
 • @adevo 17:37:59
  Byłem w Libii, ale nie pracowałem. Napiszę tekst o Polaku złapanym na kradzieży głupich opon. Operacyjne przyszycie uciętej dłoni (wyrokiem sądowym) załatwiliśmy we Włoszech (transport lotniczy+ szpital/chirurdzy).
  Natomiast spora grupa gdyńskich lekarzy była zatrudniona w otoczeniu Kaddafiego. Ojciec mój nie był tam. Przyjaciele tak. Następne opowieści.

  I nie było cudownie wbrew fajnym opowieścią. Wszędzie strach. Pełno DDRów i Rosjan. Wszyscy się nawzajem pilnowali i bali.

  To też osobna opowieść.
 • @Casey 18:23:06
  To proszę mnie nie denerwować. Drażliwy jestem.
 • @Casey 18:26:29
  Czy was wszystkich autentycznie poj.....o?

  Albo byliście w świecie i coś wiecie, albo się naczytaliście i stąd te głupie uśmiechy, głupie pytania i atmosferka zakładu zamkniętego.

  To pierwszy portal o takim poziomie przemądrzalstwa połączonego z wysokim mniemaniem o sobie, oraz fatalną wiedzą.

  Większość tu nie zna prawdziwego świata i popisuje się swoją zaściankowością.
  Co z wami u licha? To gorzej niż prowincjonalność. To ciemnogród.

  Nie chcecie niczego poznać, przyswoić, bo już wszystko wiecie. I oczywiście wiecie lepiej.

  Ciężka sprawa, ale damy radę.
 • Autor
  "Popatrzmy choćby na tego dyktatora, wenezuelskiego kacyka Maduro. Kradł, niszczył naród, pławił się w luksusie, a gdy w końcu obywatele złapali go za nogi, to nie chce łapy wyciągnąć z kokosa i uciec, gdzie pieprz rośnie. Prawdopodobnie może skończyć jak wielu innych przed nim – Saddam Husajn w Iraku, Muammar Kaddafi w Libii, czy fanatyk Bin Laden. Tacy byli wielcy, potężni i próżni. Lecz na czas nie potrafili wyciągnąć łapy z kokosa."

  Taki tekst może napisać tylko ktoś inteligentny inaczej lub syjonistyczna, mało wyrobiona intelektualnie agentura ...

  No toś nam Panie Ryszardzie Opara zafundował dobrą zmianę....
 • Świat i reszta
  No dobrze Proszę Państwa. Przespacerowałem się z psem (prawdziwek i 2 koźlarze tuż koło domu) i się uspokoiłem.
  Przepraszam wszystkich, co poczuli się urażeni.
  Taki już jestem - wpadam w szał, gdy ktoś podważa prawdziwe słowa

  Więc to tak - prawie pół wieku wędrówek po świecie.
  BYŁEM WSZĘDZIE NA ŚWIECIE, ZA WYJĄTKIEM AUSTRALII I NOWEJ ZELANDII. ORAZ OCZYWIŚCIE ANTARKTYDY. ALE ARKTYKA - TAK.
  Tu jeszcze odpada Polinezja.

  Europa calusieńka zjechana - od północy Norwegii, do Malty i Palermo. Od Portugalii po Morze Czarne.
  Północna Afryka nad Morzem Śródziemnym - cała - od Maroka do Turcji. Nigdy nie byłem w Izraelu. Ale miałem z nimi do czynienia w Libanie (3 lata).
  Afryki zachodniej praktycznie nie znam i odmawiałem wyjazdów. Za wyjątkiem RPA, Namibii i Angoli. Ale przy diamentach nie pracowałem.
  Afryka wschodnia - cała. Od Egiptu, Etiopię, Somali i moje dłuższe bazy w Kenii i Tanzanii, Zanzibar i Madagaskar też. Mozambik to tylko Maputo.

  Półwysep Arabski i Perska całe. Jemen nie - Aden już się skończył. Ale Oman -przedsionek do raju tak. Potem Emiraty Quatar i Kuwejt - 6 lat. Iran tylko Bandar Abbas. I dalej Pakistan, Indie, Cejlon.
  Potem przerwa aż do Malezji, Indonezji i Singapuru.
  Ukochane Filipiny i 3x Chiny - stocznie, najdłużej 8 miesięcy; Korea Płd - trzy największe stocznie na świecie - Ogpo, Ulsan i Pusan. Wracając na dół - Japonia i Tajwan.

  Stany - wschodnie wybrzeże całe - od Bostonu po Huston i Galveston. A w Luizjanie Missisipi od Nowego Orleanu po Baton Rouge.

  Karaiby - całe. Wyjątek - Kuba, Dominikana i wyżej Bahamy. 1,1/2 roku non stop na cruise linerze.

  Jadąc na dół - cały Mexyk od Brounswille aż po Jukatan. Dalej Honduras, Nikaragua i ulubiona Kostaryka;Panama wielokrotnie kanałem i dalej już do dołu - Kolumbia, Wenezuela, Brazylia (z Amazonią), Urugwaj i Argentyna.
  A po drugiej Chile i Peru. Dalej Meksyk i Stany od San Diego po Seattle. Kanada - Vancouver, no i Alaska od Ketchikan po Achorage.

  Były miejsca, gdzie zahaczyłem tylko przelotnie i takie, gdzie spędziłem długie miesiące.

  Zasadniczo główna praca to branża morska oraz ropa i gaz. Tu i ówdzie były różne instalacje i projekty.

  Więc Proszę Państwa - mogłem sobie, choćby poprzez porównania wyrobić obraz świata i dobrze poznać zarówno Libię i Wenezuelę.

  Może nie tak świetnie jak Liban, czy Egipt, a w Ameryce,jak Kostaryka i Brazylia. Lecz swoje widziałem na tyle, by sobie osobiście i naocznie wyrobić zdanie.

  Przykre - lecz często macie Państwo fałszywe informacje i fałszywy obraz.

  Lecz czy to oznacza, że dla świętego spokoju mam się zgadzać i pozwolić na budowanie fałszu?

  Nie wystarczy, ze wszyscy dookoła Polski - Niemcy, Czesi, Ukraina, Litwa i Rosja fałszują naszą historię? Na to się przecież nie godzicie, a o takiej Libii potraficie opowiadać bajki.


  .
 • @Janusz Kamiński 21:02:19
  To, że ktoś gdzieś był, jeszcze nie oznacza, że rozumie, co się tam dzieje ...
  Bo na przykład zrozumieć nie chce ... albo nie ma kompetencji ... albo akurat nie był tam, gdzie trzeba było być, żeby zrozumieć ...

  Wycinkowe impresje z PERSPEKTYWY ŻABY to jednak nie obraz świata ... W tym samym miejscu gołemu zimno, a ubranemu w futro gorąco. Takiemu z klapkami na oczach za ciemno, a komu innemu za jasno ...

  No i lepiej bywać tam, gdzie wszyscy klepią po plecach i przyznają rację, a nie tam, gdzie nikt uczciwy racji przyznać nie chce ...
 • @Janusz Kamiński
  Jako lokalny, samozwańczy, ekspert od dyktatorów obawiam się, że to nie jest takie proste i polemizowałbym, ale nie w tych warunkach, które wykluczają sensowną dyskusję. Nie wspominając o pogłębianiu.

  Nawet tak drastyczny przykład Ceaucescu, nie jest tak oczywisty, jak to odmalowuje prosta lemingistyczna propaganda, która musi mieć niski poziom, aby odnieść swój zamierzony skutek.
  Sprawy stają się jeszcze bardziej jaskrawe, gdy wyciąga się Kadafa. Nie wiem jak naiwnym trzeba być, aby sądzić, że Libia została wyzwolona z tyranii Kadafa, przez niewinny, a miłujący wolność naród.
 • @Światowid 21:35:56
  Ależ pan śmieszny.

  Nie dość, że perspektywa żółwia w skorupie, to na dodatek przyjęcie założenia, że po świecie poruszał się ciemny ćwok.

  Gdyby tak proszę pana było, to raczej bym nie doszedł na starość do takiego statusu jaki mam. I nadal jestem ekspertem i konsultanem. Jak to z głupkami zazwyczaj bywa.

  Ataki nieudaczników są czymś powszechnym. Szczególnie w Polsce.
  Łajza nigdy się nie przyzna, że sam przesrał swoje życie, tylko o wszystko oskarża innych.

  Współczuję.
 • @Torin 22:04:11
  Oczywiście, że te sprawy nie są jasne i oczywiste.

  Zaistnienie dyktatora spędza sen z powiek socjologom i historykom.

  Powstaje nawet i się rozwija odrębny dział badań o roli jednostki na losy państw i narodów.

  Moje, niezmiernie nurtujące pytanie dotyczy tego, dlaczego właśnie psychopaci mogą wywierać tak przemożny wpływ na ludzkie grupy.

  Olbrzymią zagadką jest dla mnie, jak Jim Jones w Gujanie w 1978 roku doprowadził do zbiorowego samobójstwa 909 ludzi. Jak głupi palant, mógł stworzyć sektę samobójców "Świątynia ludu"

  I jak tutaj na NEonie degenerat i prosty rzemieślnik mógł zakręcić tylu ludziom w głowach.

  Czy jest pełne zrozumienie tworzenia się dyktatorów?
 • @Janusz Kamiński 22:31:36
  Komu potrzebne jest i do czego klejenie pojęć: dyktator i psychopata?

  Komu potrzebne jest i do czego, klejenie systemu sprawowania władzy - dyktatury, z pejoratywnymi - sekta, guru, samobójcy nieistniejącej świątyni etc.
  ---------------------
  Jakiś monarchista, przerażony wizją władzy ludu, czyli kretynów z widłami, mógłby wyrażać pogląd, że zwolennicy demokracji to psychopaci i to nie będąc w służbie propagandy i nie używając sztuczek socjotechnicznych. W każdym razie świadomie nie używając.
 • @Janusz Kamiński 22:18:52
  //przyjęcie założenia, że po świecie poruszał się ciemny ćwok.//

  Czy napisał Pan tu dotychczas cokolwiek, co pozwalałoby na przyjęcie jakiegoś innego założenia?

  //Gdyby tak proszę pana było, to raczej bym nie doszedł na starość do takiego statusu jaki mam. I nadal jestem ekspertem i konsultanem. Jak to z głupkami zazwyczaj bywa.//

  Znajomość jednej dziedziny, nawet najlepsza, nie oznacza rozumienia czegokolwiek poza nią. Przecież to nie przypadek, że w tej polemice podpierać się Pan już musi jakimiś nikogo tu nie obchodzącymi "statusem" i pozycją zawodową, a nie - siłą argumentacji.
 • @Torin 22:43:01
  Tu nie ma klejenia pojęć. Broń Cię Panie Boże!

  To pewien przegląd od Kaliguli do Tuska.

  Psychopatą na 100% nie jest Trump i tez nie Erdogan, Ale Macsron, jezeli nie jest psychopatą, to jest osobnikiem z potężnymi zaburzeniami osobowości.

  Masz rację. Pewnie niedokładnie się wypowiedziałem koncentrując się na Hitlerze i Stalinie.

  Tyko wówczas o czym debatować? O charyzmie? O odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie?

  Wówczas kompletnie wykluczany wpływ społeczeństwa na przywództwo.
 • @Janusz Kamiński
  Próbujesz powielić aksjomat, że dyktatorzy, czy wogóle ludzie skupiający dużą władzę w swoich rękach, są chorzy psychicznie.
  W opozycji oczywiście do tych, którzy nie skupiają, to oni są okazami zdrowia psychicznego i wogóle fajowi.

  Tylko, że już Ci się robi niewygodnie, bieżąco politycznie, więc na wszelki wypadek zaznaczasz, że Tramp i ten szajbnięty turek nie, ale pajac makaron tak.
  Tramp potrafi mieć poważne odchyły, ale psychopatą raczej nie jest.
  Ten turek też nie, za to jego cele, plus zasada: cel uświęca środki, już jest typowo niebezpieczną drogą, co nie znaczy oczywiście że to dowód na to, że to psychopata.
  Makaron natomiast, ma raczej małe i typowe problemy z głową, a posiadana przez tą pacynę władza sprawia, że się nie łapie do omawianych kwestii.
 • @Światowid 22:43:21
  Niech pan cofnie się cztery lata i tutaj, na tym portalu popatrzy sobie na moja stronę (zakładkę) Klub Dyletanta.

  Mam nadzieję,że czegoś się pan od dyletanta nauczy.
 • @Torin 23:18:06
  Polecam w tej materii "Ponerologię Polityczną" A. Łobaczewskiego oraz historię życia autora. Jego ocenę zła w polityce potwierdziły badania naukowców kanadyjskich w latach osiemdziesiątych, a ostatnio podobną opinię wyraziła w swych badaniach tego problemu także CIA.
  Szeroko zakrojone badania udowodniły, że w społeczeństwie jest ok. 3-4 procent osobników psychopatycznych. A w polityce to już ok. 50%. Po prostu taka osobowość ułatwia osiąganie celów albowiem ważny jest cel a nie metody jego osiągania. Psychopaci nie mają żadnych skrupułów i nie mają żadnych zasad w osiąganiu celów. Dlatego wygrywają z normalnymi osobami, bo cI nie są w stanie na dłuższą metę funkcjonować w takim bezwzględnym otoczeniu i przeważnie wycofują się z polityki. Z ciekawostek- najwięcej psychopatów jest w śród humanistów, najmniej techników. Popatrzmy na skład zawodowy sejmu i wszystko staje się jasne.
 • @Torin 23:18:06
  Sam widzisz,jakie to skomplikowane.

  Ale porzuć na chwile analizę i skup się na tym, że nagle jakiś gość ma wpływ na miliony. Jaki zespół cech wewnętrznych, abstrahując od zewnętrznych uwarunkowań, powoduje, że Jasi może, a Stasiu już nie.

  To nie jest byle jaki problem.
 • @Torin 23:18:06
  Żeby choć starać się zrozumieć Turka, z nie naszej cywilizacji bądź, co bądź, trzeba sięgnąć do Imperium Osmańskiego, masakry Ormian,przegnania Greków z Azji Mniejszej i spalenia Smyrny, a potem do postaci Mustafy Ataturka.
  Oni już tacy są i dosyć trudno dokonywać oceny wg. naszych kryteriów.

  Czyli to dosyć trudna sprawa dla nas.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031